Başlangıç > Microchip PIC, PCB > PICKIT 3 ZIF soket PCB

PICKIT 3 ZIF soket PCB

ZIF3D

PICKIT Programlayıcısı kullananlar için basit bir ZIF soket adaptörü.

PIC programlamak için Orjinal PICKIT 3 kullanıyorum.  eskiden bu işi Brenner ile yapardım fakat gün geldi bu programlayıcı bana yetersiz kaldı ve Brenner son güncellemelerinide durdurunca bende PICKIT3 e geçerek tüm sıkıntılardan kurtulmayı ümitledim.( ama öyle olmadı 🙂 )

Neyse, Orjinal PICKIT 3 malum sadece ICSP çıkışlı yani ZIF soketi yok ancak harici bir adaptörle eklenebiliniyor. bazı PICKIT klonlarında uydurma bir ZIF soket bulunuyor. Bunun yapısını incelediğimde PIC seçimi için kimisi jumper, kimisi anahtar, kimiside sadece direnç kullanmış. en çok tercih edilenide bu dirençli olanı idi ancak yapısı benim hoşuma pek gitmedi. MCLR’ye gelecek VPP pinini 10k dirençler ile farklı pinlere dağıtmışlar. buradaki 13v civarı oluşan programlama gerilimini diğer pinlere dağıtmak sağlıklı olmaz. ayrıca, her PIC türü ZIF sokete farklı pozisyonlarda bağlanıyor. bu kafa karıştırıcı bir durum. halbuki Brenner’da her PIC’in başı yukarı gelecek şekilde bağlıyorduk.

işte böyle sebeplerden dolayı bir süre ZIF adaptör kullanmadım. zaten SMD dizanlar için ICSP pinleri çıkartıyorduk ancak DIL kılıflar için bazen ZIF şart oluyor. ayrıca, ICSP yi her devre için çıkaramıyoruz. bu pinleri diğer bağlantılardan ayırmak gerekiyor. o nedenle DIL kılıfları soketli kullanırız ve ICSP zahmetine pek girmeyiz. bu durumda programlayıcıya ZIF soket eklemek zorunda kaldım. Malum dirençli yapılmış ZIF soketi beğenmemiştim ve başka çare aradım. Örnek devreleri incelerken gözüme güzel bir yapı çarptı. burada farklı PIC türleri için farklı ICSP pinleri çıkarmışlardı ve kafama dank etti. 3 ayrı ICSP çıkarsam ve tüm PIC’lerin başı yukarı gelecek şekilde dağıtsam tam istediğim gibi bişey ortaya çıkacaktı. bu sayede hem kafa karıştırmaz hemde VPP ve diğerleride bağımsız olduğu için çok güvenli olacaktı. sonunda yapmaya başladım ve bitirdim.

PICKITZIF
PICKIT3ZIF8
PICKIT3ZIF18
PICKIT3ZIF28
PICKIT3ZIF40

Baskıdevre görüntüsü:

PICKITZIFPCBTOP
PICKITZIFBASKI

Resimlerde gördüğünüz gibi devrede 3 adet ICSP girişi bulunuyor. üstteki ICSP girişi 8, 14, 20 pin, ortadaki ICSP girişi 18 pin, alttaki ICSP ise 28, 40 pin PIC türleri için kullanacaksınız ve hepsinin başı en üstte gelecek şekilde yerleştireceksiniz.

!!!…:UYARI:…!!! 

Bu adaptör, “10F” , “DsPIC” , “PIC32” serisi ve bazı eski kasa PIC’leri (16f57 gibi) desteklemiyor. eğer bunlardan birini kullanıyorsanız baskıdevrede ilave yapmak zorundasınız.

Baskıdevreyi Proteus ARES programıyla buradaki yöntem ile çizdim. ekteki dosyada .LYT, PDF, region ve zif soketin 3D dosyasına kadar her şey mevcut.

DOSYALARI BURADAN İNDİRİN:

https://github.com/pwmccs/elektronik/raw/master/PICKITZIF.zip

ALTERNATİF LİNKLER:
yandisk :PICKITZIF.zip
Google Drive :PICKITZIF.zip
Mediafire :PICKITZIF.zip

NOT: Elimde bu devrenin “EAGLE”, “Sprint Layout” ve “Diptrace” çizimleride mevcut. isteyenlere email’den gönderebilirim.

Yapacak arkadaşlara kolay gelsin.

Kategoriler:Microchip PIC, PCB Etiketler:,
  1. nergis
    24 Ekim 2014, 21:07

    teşekkürler.

  2. 29 Ekim 2015, 23:15

    teşekkürler aradığımı buldum.emeğine sağlık

  1. 24 Şubat 2016, 23:14
  2. 11 Kasım 2019, 20:32

Yorum Yaz:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s