Başlangıç > Elektronik, Microchip PIC > PIC16F876A MAX6675 Display Termokupl Termostat

PIC16F876A MAX6675 Display Termokupl Termostat

Yüksek sıcaklıkları ölçmek için Termokupl kullanılır. Bu sensörler iki ayrı cins metalin birleşmesiyle oluşmuştur. sıcaklığın değerine oranla gerilim üretir ancak bu değer çok düşüktür. Bir mikrodenetleyici ile bu sensörleri okumak gerektiğinde sensör voltajını yükseltip sonra ADC ile dönüştürmemiz gerekir ancak bu zahmetli bir iştir. MAX6675 entegresi bizi bu zahmetten kurtarıyor. sensörün voltajını ölçüp seri data olarak çıkış veriyor. bu sayede analog girişe sahip olmayan mikrodenetleyiciler ile kullanılması mümkün oluyor.

MAX6675 entegresi SMD yapılıdır ve fiyatıda biraz pahalıdır. çok ihtiyacınız olmadıkca kullanmayın derim ancak yukarıda behsettiğim avantajlarıda önemlidir.  MAX6675 hakkında daha fazla bilgi için datasheetini inceleyiniz:
http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX6675.pdf

Bu yaptığım devre 0…999c sıcaklık değerini ölçüp kontrol etmek için kullanılıyor. sıcalık değeri Display ekrandan gözlemlenir ayrıca SET ve RESET değerleri değiştirebilinir.  Bu bilgiler PIC16F876A  nın EEPROM hafızasında saklanır ve enerji kesildiğinde kaybolmaz.

Devreyi ilk çalıştırmada EEPROM hafızası boş ise değerleri girmemizi ister. sırayla SET ve RESET ayarını yapıyorsunuz. SET değeri MAX sıcaklık, RESET değeri ise MİN sıcaklık.
okunan sıcaklık SET değerinin üzerine çıkarsa röle enerjiyi keser ve tekrar aktif olması için ayarladığımız RESET değerine düşmesi gerekir. bu değer en fazla SET sayısının 1 derece altı olur.

bütün bunları bir örnekle açıklayım:
şimdi SET değerini 300 ayarlayalım daha sonra RESET değerini ayarlamamızı ister. bunuda 250 ayarlayıp kaydedelim.
sıcaklık 300 ve üzerine çıkınca röle kesilir. nezamana kadar? sıcaklığın 250 ve altına düşmesi durumuna kadar.

Sıcaklık değerlerini değiştirmek için önce AYAR butonuna basılır. set ledi  ışık verir ve ekranda “c” harfi ile ayarlamak istediğimiz değer görünür. bu SET değerini + ve – butonlarını kullanarak istediğimiz sayıya getiririz sonra tekrar AYAR butonuna basarız . şimdide reset ledi ışık verir ve ekranda “r” harfi ile ayarlanması gereken RESETLEME değerini gösterir. bu sayı + ve – butonları ile ayarlanır. son olarak tekrar AYAR butonuna basarız ve ekranda “. . . .” simgeleri birkaç saniye boyunca görünür ve set, reset ledleri birlikte yanar sonra ana ekrana döner. ölçülen sıcaklık değerleri ekranda sürekli okunur. devrenin çalışması kısaca böyle.

PIC16F876A yazılımını proton basic ile  derledim. bunu tekrar düzenlemek isteyenler .bas uzantılı dosyayı PROTON IDE editörü ile açıp derleme yapabilirsiniz. MAX6675 entegresinin beslemesini +5v olarak veriniz yani PIC ile aynı kaynağı (7805 çıkışı) kullanacak. devreyi proteusta sağlıklı denemek için TEST.DSN isimli dosyayı açınız. 7 segmentli Display ekranlar ORTAK KATOT olmalıdır.

Devrenin bütün kaynak dosyalarını buradan indirin:

https://github.com/pwmccs/elektronik/raw/master/max6675display2.zip

ALTERNATİF LİNKLER:
yandisk :max6675display2.zip
Google Drive :max6675display2.zip
Mediafire :max6675display2.zip

NOT:  Proton Basic derleyicisinin yeni versiyonları PIC16F876A mikrodenetleyicisini ücretsiz derleyebiliyor.

UYARI:  bu devreyi proteus programında çalıştırdım ve gerçekte test etmedim. devreyi yapmadan önce bu durumu göz önünde bulundurunuz.  ben dosyaları eksiksiz full olarak verdim. bundan sonrası size ait.

 1. Mevlüde
  2 Eylül 2018, 22:37

  Merhaba, bir proje üzerinde çalışacağım. Şuan literatür taraması yapıyorum.

  Genel algoritma şu şekilde olacak:
  1-Optik pirometre kullanılmalı ve renk kodlarına göre ayırmalı(başka fikir de olabilir.)
  2-Sistem 3 opsiyonda çalışması gerekiyor. Okunan sıcaklık 1150-1260 derece arasında olursa 1.röle aktif, aşağısı olursa 2. röle aktif, yukarısı olursa 3.röle aktif yapılacak.

  Sorular:

  -Bunun için devrede MAX6675 kullanmak uygun mu?
  -Sıcaklığı nasıl ölçmem gerekiyor?

  Sistem için yardımcı olmanızı rica ederim.

 1. No trackbacks yet.

Yorum Yaz:

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s